Kopyto

1. dubna 2010 v 18:25 | Zuzana Votočková |  Popis konského těla
Končetiny a kopyta
Zdravé kopyto - zdravý kůň, říká se. Koňská noha je nanejvýše důležitá část těla, a proto je třeba kopytům věnovat obzvláštní pozornost... Noha koně se skládá z prokrvených částí a jejich ochranného pláště z rohoviny - kopyta. Účelem kopyta je odpérovávat nárazy, které vznikají při dopadech koňských nohou na zem. Končetiny se skládají z kostí, svalů, šlach a vazů. Směrem od karpálního (resp. hlezenního) kloubu nejsou na jeho končetinách žádné svaly a spojení kostí je zajišťováno pouze šlachami a upínacími vazy. Tato zvláštní anatomická stavba umožňuje dokonalý pohyb. Končetiny jsou vystaveny značné námaze, např. ve cvalu je celková hmotnost koně soustředěna pouze na jedinou nohu. Celkově vyvážená stavba těla koně však zabraňuje abnormalitám při pohybu, a tím předchází i jeho případnému zranění.

CHODIDLO
Chodidlo je konkávně vyklenuté a velmi stabilní. Správně tvarované chodidle se nedotýká země. Takzvaná "bílá čára", která chodidlo obkružuje, označuje místo, kde začíná vlastní stěna kopyta.

STŘELKA
Ve výši patky je kopytní stěna kopyta ohnuta dovnitř. Tam začíná střelka s rohovým střelem. Když kůň došlápne svou nohou na zem, má střelka kontakt se zemí. Nárazová vlna, která vzniká dopadem koňské  nohy na zem, je částečně zachycena pružností střelky. Také při hmatových vjemech koně hraje střelka důležitou roli. Díky ní může kůň cítit půdu, na kterou postaví nohu, a terén, po kterém právě jde.


KOPYTO ROSTE
Kopyto naroste o osm až deset milimetrů za měsíc. Proto trvá asi osm až deset měsíců, než se kopyto úplně obnoví. Kopytní stěna je chráněna tenoučkou vrstvou, polevem kopyta, které nepropouští vodu. Stěnou kopyta neprobíhají žádné nervy. Kovář tedy může zatlouci do kopytní stěny hřebíky a kůň necítí žádnou bolest.

DŮLEŽITÉ ZNAKY
Jen málo koní vykazuje ve všech požadavcích dokonalou stavbu končetin. Naštěstí je více těch, kteří mají jen drobné vady, než zvířat s vyslovenými problémy. Nohy stojícího koně by se měly nacházet v rozích pomyslného obdélníku těla, přičemž zadní končetiny musí být v zákrytu s předními. Párové končetiny by měly být stejně silné a také jejich klouby by měly dosahovat stejného objemu. Při pohledu ze strany by měly být rovné (vertikální poloha k podložce), s výjimkou zaúhlení nad kopytem.-Kopyta nesmějí být vybočená (směrem do stran) ani stáčející se ve směru k podélné ose těla. Na kloubech a šlachách nesmějí být otoky ani různé výrůstky.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama