Krmení vašeho koníka

1. dubna 2010 v 17:49 | Zuzana Votočková |  Péče o koně
Krmení

Chcete-li vypracovat vhodné krmné dávky pro vašeho koně, musíte vzít v úvahu jeho velikost, věk, typ a množství a charakter práce, kterou provádí. Krmení je věda i umění. Věda nám řekne mnohé o zásadách krmení a nutričních hodnotách různých krmiv, ale každý kůň je jiný a konečným důkazem správnosti krmení je jeho vzhled a výkon. Můžete se naučit odhadnout správný, zdravý stav koně určitého plemene, věku, velikosti a konstituce, provádějícího určitý druh práce studiem podobných koní, kteří se používají k podobným účelům (třeba ve vaší jezdecké škole nebo místních dostihových stájích).

Poměr objemového krmiva a koncentrátů se liší podle podstaty a a množství práce, které po koni požadujeme. Lehce pracující kůň nepotřebuje velké množství energeticky bohatého krmiva (to by pouze způsobilo "divokou" jízdu). Na druhé straně koně jako hunteři nebo určení pro vytrvalostní ježdění potřebují více energetického krmiva a méně objemového. Pro koně v lehké práci (který asi šest hodin týdně provádí výcvik a lehkou práci) a pro většinu poníků by poměr měl tvořit 30 % koncentrovaného a 70 % objemového krmiva. Pro středně zatíženého koně (který asi 10 hodin týdně pracuje, včetně dvou hodin výcviku denně, drezury, parkuru a jízdy v terénu) je vhodný poměr 50 % koncentrovaného a 50 % objemového krmiva. Pro těžce pracujícího koně (více než 10 hodin týdně nebo rychlá práce jako honební, vytrvalostní ježdění nebo military) by měl poměr tvořit 70 % koncentrovaného a 30 % objemového krmiva. Existují sice obecná pravidla, ale každý kůň je jiný, ale ať je jeho práce jakákoliv, neměl by nikdy dostávat méně než 25 % objemového krmiva z celkového množství.

Koně a poníci žijící i v zimě volně potřebují stejné množství krmiva jako ustájení koně, aby si udrželi dobré zdraví a kondici během nepříznivého počasí. Během jara a léta (je-li počasí teplé) by kvalitní pastva měla zajistit dostatečnou výživu pro poníky a chladnokrevné koně vykonávající maximálně hodinu dvě lehké práce denně, i když nejlepší způsob kontroly je pravidelně provádět vážení. V zimě pastva zajišťuje pouhé udržení daného stavu. Za velmi chladného počasí neposkytne ani to, a nemá-li kůň ztratit na váze, je nutné přidávat doplňkové krmení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama