Oplocení pastvin

2. dubna 2010 v 15:24 | Zuzana Votočková - Amico Mio |  Př výběhů
Oplocení pastvin

Všechny plochy používané k pastvě koní musí být bezpečně a dostatečně oploceny. Jelikož přirozenou vlastností koně je potulovat se, jakmile uvidí v plot díru, jistě ji půjde prozkoumat. Podobně jestliže je v ohradě cokoliv, o co se kůň může zranit, pak to najde - domestikovaní koně jsou notoricky náchylní k poraněním.

Bezpochyby nejúčinnějším, ale bohužel i nejdražším oplocením jsou dřevěné kůly s železným drátem. Je odolné, dlouho vydrží a nevypadá špatně. Dřevěné podpůrné kůly, které by měly mít alespoň 4 cm v průměru, musí být v zemi dobře ukotveny, neboť koně se s oblibou o plot drbou, především když línájí. Chceme-li mít plot vysoký 1,2 m, pak by kůly měly měřit kolem 2 m. Plot by měl být postaven z kvalitního dřeva a opatřen netoxickým ochranným nátěrem, aby byl chráněn před vlivy počasí a odradil koně od okusování. Horní drát by měl být ve stejné rovině jako horní okraj kůlů, který by měl být zkosený, aby se zabránilo průniku vody. Kde je to možné, dráty by měly být připevněny na vnitřní straně kůlů. To brání koním, aby do nich naráželi, když cválají kolem, a před vytržením drátu, jestliže se o něj opřou nebo otřou.

Vysoký, hustý živý plot, za předpokladu, že neobsahuje jedovaté stromy nebo keře, může rovněž posloužit svému účelu. Zvláště vhodné jsou buk a líska, neboť koně nespásají jejich listy. Oproti předchozímu typu živý plot poskytuje koním ochranu před špatným počasím. Nicméně vyžaduje pravidelnou úpravu, aby zůstal v dobrém stavu, a jestliže vzniknou otvory, je nutné je uzavřít.

Pravděpodobně nejlepším řešením je kombinace těchto dvou možností: hustý živý plot a drátěný plot, který stojí bezprostředně před ním.

Levnější, méně přitažlivý, ale stejně účinný je plot z drátěného pletiva. Pletivo musí mít malé otvory ve tvaru písmene V, aby se kůň do nich nemohl zachytit kopytem. Drátěné pletivo si musíme nechat natáhnout od odborníků, aby se neprověšovalo.

Jednoduchý drátěný plot poskytně dobrou ochranu jen za předpokladu, že je dobře postaven. Skládá se ze čtyř až pěti drátů připevněných k dřevěným kůlům s napínači v rozích, které udržují dráty napnuté. Další možností, která je rovněž pro koně lépe viditelná, je plot s dřevěnou latí namísto nejhořejšího drátu. Další dráty jsou umístěny ve vzdálenosti 30 cm a zvláště důležité je umístění spodního drátu. Ten by měl být asi 46 cm nad zemí. Kdyby byl níže, kůň by mohl prostrčit plotem nohu a zachytit se; naopak kdyby byl výše, mohlo by ho napadnout prostrčit tudy hlavu. Hladký drát je vhodnější než ostnatý. Jestliže již musíme použít ostnatý, měl by být dokonale napnutý, neboť volný ostnatý drát může způsobit nebezpečná zranění, jestliže se kůň do něj zamotá jakoukoliv částí těla. Koně se také můžou o ostny pořezat, když se o plot otírají.
Elektrický ohradník má svou funkci, zvláště pro dočasné rozdělení plochy pole, například když se jedna jeho část nechává odpočinout od spásání.
Kamenné zídky rovnž velmi dobře udrží koně ve vymezeném prostoru za předpokladu, že jsou masívní a dostatečně široké - všechny druhy oplocení by měly být minimálně 1,2 m vysoké, jinak je mohou koně přeskočit. Stejně jako živý plot kamenná zídka poskytne koním určitou ochranu před nepřízní počasí.

Moderní ploty z umělých hmot, které se vyrábějí v řadě barev, možná nevypadají stejně 'přirozeně' jako dřevěné ploty, ale mají určité výhody: koně je neokusují, nehnijí a pohlcují nárazy, takže nedojde k poranění. Stejně jako drátěný plot by měl být i tento plot dobře napnutý na silných dřevěných kůlech.

Ať je však oplocení jakékoliv, měli bychom se vyhnout pravoúhlým nebo ostrým rohům tam, kde se pohybují koně. Zakulacení rohů oplocení výběhů předchází poraněním koní, kteří při rychlém cvalu kolem plotu s ostrým úhlem si mohou poranit nohy, jestliže rychle zastaví anebo skutečně do plotu narazí. Ostré rohy se také mohou stát pastí pro méně výbojné koně, kteří se mohou ocitnout zahnáni do rohu svými agresívnějšími společníky.
Bezpečnostní opatření
Provádějte pravidelné kontroly oplocení.
Okamžitě opravte rozbité části plotu.
Drátěné oplocení udržujte neustále napnuté.
Nejspodnější drát plotu upevněte 46 cm nad zemí.
Otvory v živém plotě uzavřete pevným plotem - nikdy nepoužívejte volné kotouče drátu.
Nikdy nepoužívejte drátěné sítě určené pro prasata nebo ovce - koně mají sklon prostrkovat oky kopyta, a tak se v nich zachycují.
Nikdy nepoužívejte kůly určené pro ovce s ostrými konci.
Ohraďte oblasti možného nebezpečí, jako jsou zrádná místa nebo díry.
Při použití elektrického ohradníku zajistěte, aby byl dobře viditelný - pro lidi i pro koně -, upevněním kousků barevného plastiku (například pytlů s krmením) v pravidelných intervalech po celé délce drátu.
Vyhýbejte se kovovým nebo betonovým kůlům, neboť mohou způsobit daleko více škody než dřevěné, pokud se s nimi kůň dostane do styku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama