Plemena koní E

1. dubna 2010 v 18:13 | Zuzana Votočková |  Plemena koní
EXMOORSKÝ PONY
Exmoorský pony je nejstarším britským horským a vřesovištním plemenem a jedním z nejstarších plemen na světě. Tento atraktivní pony obýval divoká vřesoviště na západě Somersetu a na severu Devonu v severozápadní části Anglie po mnoho století. Ponyové exmoorského typu byli jistě známí již v římských dobách a možná dokonce i v době bronzové, kdy se používali k tahání lehkých kočárů. Zmínku o exmoorských ponících a jejich majitelích nalezneme v Knize Posledního soudu z roku 1085. Odlehlost jeho přirozeného prostředí znamenala, že exmoorský pony byl jen velmi omezeně "vylepšován" přílivem cizí krve. Tvrdý život na vřesovištích vytvořil nesmírně odolného ponyho, schopného unést dospělého člověka i navzdory skutečnosti, že jeho výška nepřesahuje 125 cm. Stáda ponyů stále žijí "divoce" na vřesovištích, ačkoliv jsou každoročně sháněna k prohlídce. Robustní stavba a konstituce exmoorského ponyho z něj činní vynikajícího jezdeckého ponyho a rovněž se používá do zápřeže.

POPIS PLEMENE:
Výška: Hřebci a valaši maximálně 125 cm; klisny maximálně 124 cm.
Zbarvení: Hnědáci, tm.hnědáci nebo plaváci s černými znaky. Neobjevují se bílé odznaky.
Stavba těla: Hlava s rovným profilem, širokým čelem, výraznýma očima, širokými nozdrami a štíhlým hrdlem; dostatečně dlouhý krk; uvolněné plece; silné tělo s hlubokým širokým hrudníkem, vyklenutými žebry a širokou rovnou zádí; suché krátké nohy a drobná tvrdá kopyta.
ZAJÍMAVOST:
Nejsnadněji rozpoznatelným rysem exmoorského ponyho je světle zbarvená huba a velké výrazné oči. Oči se nazývají "ropuší" díky těžkým horním víčkům. Očnice jsou obklopeny jemnou žlutohnědou srstí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama