Plemena koní G

1. dubna 2010 v 18:10 | Zuzana Votočková |  Plemena koní
GELDERLANDER
Z Gerderladera, který pochází z oblasti téhož jména ve středním Nizozemsku a který vznikl v průběhu 19. stol, byla vyšlechtěna celá řada nejrůznějších plemen. Místní klisny byly kříženy s anglickými, francouzskými, maďarskými, německými a polskými hřebci, aby vznikl kvalitní typ víceúčelového koně, který by byl velký a dostatečně silný, aby mohl pracovat na poli i tahat kočáry, ale nikoliv tak těžký, aby nemohl být použit pod sedlo. Ve šlechtitelském programu, proslulém svými racionálními principy selekce, jejímž sítem prošli jen skutečně dobří a zdraví jedinci, bylo použito i hackneyské krve. Jak se rozlišovala mechanizace a v zemědělství bylo potřeba stále méně koní, chovatelé začali gerderlandera zušlechťovat přílivem plnokrevné krve. Dnešní gerderlander, typický kočárový kůň se svými vynikajícími plecemi a dobrou volnou akcí, byl úspěšně použit v soutěžích čtyřspřeží a rovněž vytvořit jeden z hlavních základů nizozemského sportovního koně, nizozemského teplokrevníka.
POPIS PLEMENE:

Výška: asi 162,5 cm
Zbarvení: Především ryzáci, někdy hnědáci nebo bělouši
Stavba těla: Hlava nevyniká krásou, ale svědčí o citlivosti majitele, má sklon ke klabonosu; silný krk; dobré plece s nízkým kohoutkem; poměrně dlouhé, ale silné tělo s dostatečnou hloubkou hrudníku; mohutná záď s vysoko nasazeným ocasem; krátké silné nohy s dobrými kopyty.

ZAJÍMAVOST:
Gerderlander je jedním ze dvou typů všestranných koní vyšlechtěných v Holandsku. Druhým je jeho severní soused, gröningen. Gröninger je poněkud těžší než gerderlander. Má v žilách frískou a oldenburskou krev a něco ze suffolského punche. Stejně jako gerderlander sehrál důležitou roli při vývoji nizozemského teplokrevníka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama