Plemena koní W

1. dubna 2010 v 17:56 | Zuzana Votočková |  Plemena koní

Württemberský teplokrevník

Původ a historie:

Chov těchto koní má v Německu značnou tradici. Centrem chovu je a byl známý hřebčín Marbach, který proslul též chovem arabských koní. Württemberský teplokrevník vznikl v 17. století. Marbach je světoznámý hřebčín, respektovaný jako centrum chovu koní vysoké kvality a v průběhu 17. století se jednalo především o koně všestranné určené pro jízdu a tah. Původní württemberg byl odlišný než ten, kterého známe dnes. Vznikl křížením původních místních teplokrevných klisen s arabskými hřebci, později s trakény, anglo-normany, frískými koňmi, berbery a suffolky, shirskými koňmi i clydesdaly. Jedním z nejpozoruhodnějších plemeníků s vlivem na plemeno byl anglo-normanský hřebec Faust, který byl typu koba a dal plemenu jistý základní "tvar". Württemberský teplokrevník té doby byl vhodný k lehkému tahu a pro ježdění, vypadal jako dobrý kob, ale nedosahoval kvalit předních německých chovů. Později se změnila poptávka, žádanějšími se stali moderní sportovní koně k jezdeckým disciplínám. K těmto změnám přispěl hlavně trakénský hřebec Julmond (uhynul roku 1965), který svými syny stabilizoval plemeno v typu a výkonnosti a stal se pojmem württemberského chovu.

Popis a charakteristika:

Plemeno je extrémně tvrdé, stejně jako dobře krmitelné. Má vynikající exteriér ideální pro sportovní ježdění. Je středně velké, hlava je pěkná, uši ostražité, krk svalnatý, hrudník hluboký, záď silný. Ohon je dobře nasazen. Nohy jsou velmi kvalitní, kopyta tvrdá, akce je vynikající, volná. Barvy převládají hnědá, ryzá, nebo černá. Výška je kolem 165 cm.

Povaha:

Württemberger má vynikající temperament

Využití a sport:

Dnes württemberští teplokrevníci odpovídají požadavkům na typ německého jezdeckého koně. Pozoruhodné je i výrazné zlepšení mechaniky pohybu.


Welara


Původ a historie:

Welara je nové plemeno ponyho, které vzniklo v USA a bylo ustanoveno roku 1981. Pochází z jižní Kalifornie, kde první osoba, která chovala Welaru byla slečna Wentworthová. Chov byl zahájen připouštěním hřebce Skowronek (arab) s velšskými klisnami importovanými z farmy Coed Coch v Severním Walesu.

Popis a charakteristika:

Welara má dobré vlastnosti, je klidný, má příjemnoupovahu, dobré pohybové schopnosti, je rovněž energický, životaschopný a inteligentní. Má jemnou, atraktivní hlavu a svalnatý, dobře posazený krk. Záď je krátká a kompaktní, nohy dobře osvalené, silné, kopyta pevná. Povoleny jsou všechny barvy, oblíbená je barva appaloosa. Výška se pohybuje mezi 118 cm - 150 cm.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama