Počítání

2. dubna 2010 v 15:30 | Zuzana Votočková - Amico Mio |  Výcvik koně
Počítání

Naučit koně počtům je velmi jednoduchý proces. Musíte nejprve začít tím, že ho naučíte zvednout nohu a hrabat.

Nyní nepoužívejte žádný slovní příkaz nebo gesto. Vezměte si bič (stačí jen vaše ruka nebo noha) a ťukejte na zadní stranu přední nohy vašeho koně. Teprve když už bude podrážděný a začne nohou pohybovat nebo hrabat (reakce je u každého koně jiná), pochvalte ho a odměňte.

Opakujte tento postup až do chvíle, než začne pohybovat nohou na pouhý dotek. Je možné, že mu budete muset zpočátku pomoci nohu zvednout a položit. Znovu opakujte, až do okamžiku, než kůň na dotyk nohou hrábne a znovu ji položí. To může nějaký čas trvat. Nedělejte jednotlivé lekce příliš dlouhé, protože pak to pro vašeho koně nebude zábava, ale práce a určitě nechcete, aby z toho byl otrávený. Je lepší udělat lekci kratší, ale třeba ji zopakovat i několikrát za den.

Další postup je snadný, Vyberte si jeden výraz (neučte jich víc současně), například "kolik je 2 plus 2 ?" a řekněte tento výraz. Poté ťukněte na jeho nohu, jednou, dvakrát, třikrát a tak dále, dokud nezvedne nohu a "nenapíše" 4. Nezačínejte ho učit další výraz, dokud perfektně neovládá tento.

Vždy, když pokládáte otázku, říkejte to naprosto stejně. Nyní budeme chtít, aby se kůň naučil reagovat pouze na hlas. Položte otázku a neťukejte na něj. Jestliže se nic nestane, znovu položte otázku a poklepejte mu na nohu a pak to znovu zopakujte bez ťukání. Kůň se postupně naučí zvedat nohu bez vaší pomoci, jen na otázku "kolik je 2 plus 2 ?" a vy se pak musíte jen ujistit, že "napočítal" skutečně 4.


Jakmile váš kůň zvládá "počítat" do 4 bez vaší pomoci, můžete pokračovat dalším výrazem. Nepokládejte ale otázky, které mají v odpovědi příliš vysoké číslo, aby si je kůň pamatoval a nebyl frustrovaný.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama