Podestýlka

1. dubna 2010 v 17:46 | Zuzana Votočková |  Péče o koně
Podestýlka


Dostatečná podestýlka podněcuje koně k tomu, aby si lehl, a tím uvolnil zátěž nohou a kopyt; dále snižuje pravděpodobnost úrazů, jako jsou čepičky na hlezenních kloubech, při uléhání; umožňuje se koni pohodlně se převalovat a chrání ho při tom před úrazy; snižuje možnost otoků nohou, které mohou vzniknout při dlouhém stání na tvrdé podlaze; chrání koně před uklouznutím; podněcuje k močení (zvláště hřebci odmítají močit na holou zem); poskytuje teplo a izolaci před zimou a pomáhá udržovat koně a přikrývky v čistotě.
Existuje celá řada druhů vhodné podestýlky, z nichž každý má svá pro a proti:
Sláma
Je tradičně nejoblíbenější a nejhospodárnější a řada lidí jí dává i dnes přednost, neboť tvoří bezpochyby nejteplejší a nejpohodlnější podestýlkou a umožňuje volný odtok tekutin. Většinou je snadno dostupná, ačkoliv během vlhkých let tomu tak být nemusí. K její výrobě se používají sušená stébla ovsa, pšenice nebo ječmene. Pro koně je nejlepší pšeničná sláma, neboť je méně chutná než ječná nebo ovesná, které obsahují osiny, které se mohou dostat do oka nebo dráždit kůži.
Sláma má tu výhodu, že se snadněji odstraňuje než jiné druhy podestýlky: můžeme ji spálit (na bezpečném místě, v dostatečné vzdálenosti od stájí, skladů sena atd.) anebo nabídnout pěstitelům hub. Největší nevýhodou slámy je to, že může obsahovat prach a plísňové spóry, které mohou způsobit u některých koní alergie, vedoucí k dýchacím problémům. To může dále ovlivnit výkonnost koně, neboť není schopen vdechovat dostatek kyslíku. Prvním příznakem těchto problémů bývá většinou kašel.
Někdy je obtížné získat zdroj malých balíků slámy, zvláště žijete-li v oblasti, kde je jen málo majitelů koní, a tedy i malá poptávka po starém typu balíků. Sláma je nejvhodnější v malých balících, protože se s ní snadněji manipuluje. Větší, které váží půl tuny a více, jsou obtížné na přepravu a někdy představují i problémy se skladováním, zvláště pro někoho, kdo chová koně jen v malém měřítku. Na vytvoření dobré vysoké podestýlky ve středně velkém boxu jsou zapotřebí jako základ čtyři malé balíky a více než půl balíku na denní přistýlání, přičemž přesné množství závisí na době, po jakou je box obýván.

Dřevěné hobliny
Jsou-li použity správně, představují čistou a hygienickou podestýlku, kterou kůň nežere. Hobliny neobsahují spóry a jsou-li bez prachu (jestliže projdou u dodavatele odlučovačem prachu), mohou být dobrou alternativou podestýlky pro koně s dýchacími problémy.
Hobliny se plní do silných plastikových pytlů, a proto je možné je skladovat venku za předpokladu, že během převozu nedošlo k poškození. Hobliny však mají i řadu nevýhod. Obtížně se odstraňují, neboť velmi pomalu hnijí, nemohou se proto zaorávat do půdy a s pytli se obtížně manipuluje. Hobliny jsou také v mokrém stavu daleko těžší než sláma. Hrozí zde i nebezpečí cizích těles, jako jsou ostré kousky dřeva nebo hřebíky, ačkoliv u kvalitních hoblin by se to stávat nemělo. U některých koní dochází k podráždění pokožky, jsou-li hobliny ze dřeva opatřeného chemickým nátěre, a rovněž někdy k onemocnění kopyt.
Oproti slámě, v níž se tvoří vzduchové kapsy, jsou hobliny neprodyšné. Podestýlka z hoblin je tedy méně teplá než podestýlka ze slámy a na ležení méně pohodlná zvláště proto, že je méně stabilní a spíše se v ní vytvářejí plochy holé podlahy. Na hoblinovou podestýlku potřebujeme tři pytle týdně.

Aubiose
Je to poměrně nový a zcela přírodní produkt vyráběný z konopí. Hodí se zvláště pro koně s prachovými alergiemi a má tu výhodu, že výjimečně dobře absorbuje: čtyřikrát lépe než dřevěné hobliny a dvanáctkrát lépe než sláma. Na počátku je podestýlka dražší než jiné formy, neboť na průměrné stání je potřeba osm balíků, ale později je hospodárnější ji udržovat, neboť vyžaduje půl až jeden balík za týden. Když se podestýlka klade poprvé, je nutno ji zvlhčit, což pomáhá jejímu sednutí a aktivuje absorpční vlastnosti.
Tento materiál funguje tak, že vsakuje tekutiny do malé plochy ve spodní části podestýlky, podobným způsobem jako kočkolit pro domácí miláčky. Vrchní vrstva zůstane suchá. Tento způsob podestýlání ulehčuje práci, neboť čištění spočívá v častém odstraňování trusu a pohrbání povrchu. Mokrá část podestýlky by se měla odstraňovat jednou za pět až deset dní v závislosti na koni. Rovněž je vhodná pro hlubokou podestýlku.
Další velkou předností tohoto materiálu je skutečnost, že shnije na cenný kompost během pěti šesti týdnů, a proto se snadno odstraňuje. Jeho jedinou nevýhodou, kromě pořizovacích nákladů, je jeho polétavost (částice jsou menší a jemnější než u hoblin), takže není možné vrstvu po okrajích boxu navýšit. U nás je však špatně dostupná a bývá drahá.

Krouhaný papír
Vytváří nejméně prašnou podestýlku, a proto se často používá u koní s alergiemi na slámu nebo dýchacími problémy. Stále častěji se používá pro špičkové koně, jako jsou koně na military nebo dostihy, jejichž plíce potřebují být co nejméně zanesené prachem. Papír je lacinější než hobliny, ale na druhé straně potřebujeme vyšší podestýlku, neboť papír nasákne rychleji než hobliny nebo sláma. Jeho výhodou je nízká váha a snadnost manipulace, také to, že tvoří velmi teplou podestýlku.
Mezi nevýhody patří to, že se většinou získává z potištěného papíru,což může způsobit zbarvení srsti, zvláště u běloušů, a představuje to práci navíc. Rovněž je obtížné udržovat vyvezenou papírovou podestýlku za větrného počasí. Na jedno stání je třeba na týden kolem tří balíků.
Rašeliník
Můžeme ho použít pro podestýlání tam, kde je snadno k dostání. Stejně jako hobliny se většinou prodává v plastikových balících. Má svá pro i proti. Představuje pohodlnou podestýlku, není chutný a poměrně snadno se po použití zpracovává. Nicméně jeho hlavní výhodou oproti jiným formám podestýlky je jeho bezpečnost: v případě požáru nevzplane. Na druhé straně je však drahý, těžký na manipulaci, vyžaduje časté čištění boxu a provzdušňování, jinak se z něj stane kompaktní mokrá hmota. Je také tak tmavý, že je obtížné rozeznat mokré plochy.

Gumová rohož
Můžeme ji také použít pro podestýlání, ale kromě skutečnosti, že je naprosto bezprašná, je-li použita samostatně, má více nevýhod než výhod. Jednak nevypadá příliš přitažlivě a, což je důležitější, skýtá koni jen málo tepla a ochrany před průvanem. Nevsakuje vlhkost, a je-li použita bez jakéhokoliv dalšího materiálu, kůň trus rozšlape, lehne si do něj a tudíž bude neustále špinavý. Také koně neuchrání před úrazy (zvýšené strany běžné podestýlky jsou v tomto ohledu spolehlivější). Je-li použita samostatně, její hlavní výhodou, kromě naprosté absence prachu, je velmi levná údržba: po počáteční pokládce nemusíme kupovat další podestýlku a rohož by měla vydržet několik let. Čištění se provádí hadicí a je rychlé a jednoduché.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama