Sednutí

2. dubna 2010 v 15:34 | Zuzana Votočková - Amico Mio |  Výcvik koně
Sednutí

Existují dva různé cviky označované jako sednutí. Jednak je to cvik, kdy se kůň do sedu dostane z lehnutí (v angličtině označováno jako "sit-up") a potom klasické sednutí, kdy si kůň sedne ze stoje (ozn. jako "sit-down").

První způsob ("sit-up") je pochopitelně jednodušší a jistě i bezpečnější. Při výuce druhého způsobu sednutí ("sit-down") se využívá např. hromady pilin, společně s působením lana - rozhodně ale nedoporučuji zkoušet to bez znalosti správného postupu - může to být nebezpečné pro koně i pro vás.


Základním předpokladem úspěchu je kůň, který naprosto bez problémů zvládá lehnutí, což znamená, že si na váš povel lehne a setrvá dole, dokud mu nepovolíte se zvednout. Kůň musí být při ležení naprosto klidný a beze strachu nebo podráždění by měl nechat sebou manipulovat (např. nechat se položit na bok), tedy jinak řečeno kůň vám zcela důvěřuje.

Pokud se budete pokoušet tento postup aplikovat i na svého koně, je třeba si zvolit takové místo, aby nedošlo ke zranění koně - ideálně třeba kyprá písková nebo pilinová jízdárna, hala apod. s dostatečně velkým prostorem. Dále je třeba brát v potaz fakt, že kůň se může kdykoliv náhle zvednout nebo skulit na bok - stůjte tedy tak, aby vás v takovém případě neporazil, nekopnul nebo jinak neohrozil.


Uchopíme nohu koně a jemně se pokusíme ji přetočit dopředu.
Nepokoušejte se udělat to násilím, nechcete přece koni ublížit.Jakmile se nám to podaří, koně pochválíme a odměníme. Myslím, že v této chvíli
bychom mu měli nechat několik vteřin oddychu a ujistit ho, že je vše v pořádku.


Poté koně uchopíme za ohlávku a přizvedneme mu hlavu, jako bychom ho chtěli zvednout.
Jakmile si kůň natáhne dopředu i druhou nohu, zastavíme ho a pochválíme.
Vše provádíme v co největším klidu, aby se kůň necítil ohrožený.
Jestliže se vám toto povedlo, jste již v půlce cesty.
Není třeba pokračovat ihned dál. Můžete si to rozvrhnout na víc lekcí.

Výsledek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama