Stáj a její opatření

2. dubna 2010 v 14:53 | Zuzana Votočková - Amico Mio |  Př stájí
Stáj

Umístění a stavbě stájí musíme věnovat velkou péči. To platí stejně pro jeden box jako pro velké stáje. Stáje by měly být umístěny tak, aby dovnitř nemohl foukat studený severní a východní vítr a měy by stát na dobře odvodněném povrchu. Když plánujeme stavbu nových stájí, musíme vzít úvahu řadu faktorů. K nim patří zdroj vody a elektřiny i přístup dopravními prostředky. Je lepší budovat stáje v blízkosti obytného domu, abychom odradili případné zloděje.

Nejoblíbenějším typem stájí jsou stání neboli boxy. Ty se většinou budují ze dřeva, betonových bloků nebo z cihel a jsou zastřešeny dřevěnou střechou (chráněnou vodovzdornou lepenkou), taškami, břidlicí nebo vlnitou plastikovou deskou. Na výstavbu stájí bychom nikdy neměli používat kov, protože je v zimě studený a v létě horký a také je zde vyšší pravděpodobnost úrazu. Box musí být dostatečně velký, aby se v něm kůň mohl pohybovat, válet a naprosto pohodlně a bezpečně si lehnout a zase vstát. Kůň měřící 162 cm a více potřebuje box s minimálními rozměry 3,7 x 4,3 m, kůň s maximální výškou 162 cm 3,7 x 3,7 m a pony s výškou do 142 cm box 3 x 3,7 m. Pro malé ponye stačí stání o velikosti 2,4 x 2,4 m.

Střecha by měla být zkosená a opatřená účinným oodvodem vody. Vysoký strop a střecha jsou důležité, aby se zamezilo zranění hlavy. Jestliže má stání sedlovou střechu, pak by okap měl být v minimální výšce 2,25 m nad zemí a vrchol střechy by měl být minimálně 3 m nad zemí.

Dřevěné boční desky, sahající do výšky přinejmenším 1,2 m, zesilují stěny a zajišťují bezpečnost. Podlaha boxu by se měla mírně svažovat směrem k zadní části (aby se usnadnil odtok moče) a povrch musí být odolný a neklouzavý. Nejčastěji se používá drsný beton. Ten může být pokryt speciální gumovou vrstvou, která zamezuje uklouznutí. Odvodňovací kannálky by ve stání být neměly, neboť se zanášejí podestýlkou a kůň se v nich může zachytit kopytem.

Z bezpečnostních důvodů musí být dveře stání velmi prostorné - přinejmenším 1,2 m široké a 2,1 m vysoké. Měly by být tvořeny dvěma polovinami, které seotvírají směrem ven, a horní část by se měla nechat otvírat nezávisle, aby se zajistilo volné proudění vzduchu a aby kůň viděl ven. Pouze zřídka je počasí tak nepříznivé, že je nutné uzavřít poloviny dveří. Horní okraj dolní části dveří by měl být bezpečně opatřen ochranným kovovým páskem, aby se zamezilo okusování dřeva, a zástrčkou, kterou kůň neotevře v horní části a nášlapnou zástrčkou ve spodní části.

Ustájený kůň potřebuje neustálý přísun čerstvého vzduchu, a proto je účinné větrání základní podmínkou (Optimální teplota ve stáji je 10 - 15 °C a relativní vlhkost činí 85%). Otevřená horní část dveří a vysoká střecha to spolehlivě zajišťují. Kůň však špatně snáší průvan. Okna, která pomáhají větrat a zajišťují světlo, jsou většinou umístěna na stejné straně boxu jako dveře, aby se průvanu zamezilo. Mají-li poskytovat maximum vzduchu a světla, pak by neměla být zakryta otevřenou horní částí dveří, což se často stává. Okna musí být opatřena ochrannou mříží. Přídavnou ventilaci můžeme zajistit ventilačními otvory ve střeše nebo žaluziovými větráky. Přídavný zdroj světla může tvořit okno na protější straně stání. Je-li toto okno používáno i na větrání, musí být umístěno nad hlavou koně, aby se netvořil průvan.

Uzavřené stáje, kde jsou jednotlivé boxy umístěny ve větší budově (což může být chlév nebo k tomu účelu postavená budova), jsou oblíbené zvláště v těch zemích, kde jsou extrémní teplotní rozdíly. Jsou-li takovéto stáje správně postavené, jsou v zimě teplé a v létě chladné, ale je nutno věnovat velkou pozornost větrání - infekční onemocnění se šíří v tomto prostředí velmi rychle. Dveře a střední ulička musí být dostatečně široké, aby jimi mohli procházet bez nebezpečí - v situaci, kdy by otevřené dveře zakrývaly uličkum jsou nejlepším řešením posuvné dveře. Odtokové kanálky musí být vždy čisté.

Dalším způsobem ustájení koní je metoda volného ustájení, kde je řada koní volně umístěna ve velkém chlévě nebo určitém částečně zakrytém prostoru. Tento systém šetří práci, neboť koně mohou být na hluboké podestýlce; kromě toho jsou koně rádi spolu a zde se mohou nadto ještě volně pohybovat. Nicméně zde musíme pečlivě volit ty koně, kteří spolu dobře vycházejí, jinak hrozí nebezpečí pokousání nebo pokopání.

Bezpečnostní opatření
Stáj vybavte odpovídajícími hasícími přístroji (vodními, pěnovými), hadicemi, kbelíky s pískem. Místní hasičská organizace vám jistě poradí s vhodnými protipožárními opatřeními. Hasící přístroje nechávejte pravidelně kontrolovat.
Všechna elektrická vedení musí být chráněna vhodnými instalačními lištami, aby nemohlo dojít ke kontaktu ze strany koní a hlodavců.
Veškerá osvětlení musí být mimo dosah koní.
Vodovzdorné vypínače musí být rovněž mimo dosah koní.
Vybavení stáje omezte na minimum: dva kroužky, jeden k uvázání koně, jeden (je-li zapotřebí na síť se senem, kbelík s vodou nebo automatická napáječka a žlab.
Pravidelně kontrolujte, zda se neobjevily vystupující hřebíky, šrouby, třísky apod.
Pravidelně kontrolujte dveřní zástrčky a panty a udržujte je ve funkčním stavu.
Všechna okna opatřte ochrannými mřížemi.
Udržujte všechny odvodní kanálky v čistotě.
Otevřené odvodní kanálky chraňte silnými mřížemi.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama