Technika podestýlání

1. dubna 2010 v 17:47 | Zuzana Votočková |  Péče o koně
Technika podestýlání
Podestýlka


Kvalitní podestýlka je rozhodující při zachování zdravého prostředí pro koně a udržení koně a jeho pokrývek v čistotě. Stání můžeme čistit buďto každý den, anebo přejít na systém hluboké podestýlky. Kůň by měl být během čištění uvázan nebo raději vyveden ven. To ho chrání před prachem, který může vzniknout při vyvážení hnoje, a zároveň usnadňuje práci.

Každodenní čištění spočívá v odstranění trusu a znečištěné podestýlky. Nejlépe je odstranit podestýlku zcela, aby mohl podlaha vyschnout v době, kdy je kůň venku. To je daleko jednodušší s lehkým podestýlacím materiálem, jako je sláma nebo papír, než například s hoblinami.

Budete potřebovat kolečko nebo plachtu na hnůj, vidle a hrubé rýžové koště. Při kydání slaměné podestýlky používá řada lidí vidle se čtyřmi hroty, ale tutéž službu nám udělají a vidle se třemi nebo dvěma hroty. Mnohé závisí na zručnosti toho, kdo s nimi pracuje, neboť čím méně hrotů, tím jsou vidle lehčí, práce snažší a rychlejší. Pro kydání hoblin budeme potřebovat vidle na hobliny, které mají více hrotů umístěných v menších vzdálenostech od sebe. Výhodou plachty na hnůj je, že většinou nepotřebujeme lopatu. Většinu znečištěné podestýlky nametete nebo přendáte vidlemi a zbytek rukama v ochranných rukavicích. Potřebujete-li přece jen lopatu, měla by být velká a lehká.

Plachtu na hnůj nebo kolečko postavíme před dveře a viditelný trus sebereme a naložíme. Podestýlku odstraníme z jednoho rohu boxu (většinou na stejné straně jako dveře a naproti místu, kde je kůň uvázan, nicméně je-li box dostatečně velký, můžeme postupně začínat i s ostatními rohy, aby podlaha ve všech rozích vysychala pravidelně). Podlahu v tomto rohu pak dočista zameteme. Sem pak přesuneme veškerou suchou podestýlku - čím úhlednější, tím lepší, neboť zabere méně místa. Všechen trus a mokrou slámu naložíme na kolečko nebo plachtu a celou podlahu zameteme. Nakonec po celé ploše rozprostřeme tenkou vrstvu suché podestýlky.To zabrání uklouznutí, ale zároveň umož'nuje vysychání. Za předpokladu, že kůň bude čištěn a pak ještě pracovat, můžeme box ponechat bez podestýlky, což zajistí, že podlaha i stěny dobře proschnou.

Jiná možnost, i když ne tak uspokojivá, spočívá ve vyčištění podestýlky každý den v jiné části boxu, což zajišťuje, že se podestýlka pravidelně obměňuje.

Při novém podestýlání použijeme dosavadní podestýlku k zakrytí celé plochy podlahy (až ke dveřím, abychom zamezili vzniku průvanu) a nový materiál použijeme na zvýšené okraje kolem stěn (jestliže kůň slámu žere, pokryjeme novou slámu vrstvou starší, která je méně chutná). Zvýšené okraje chrání proti průvanu, pomáhají zabraňovat úrazům a aby se kůň nezavalil.

Chceme-li podestýlku udržet co nejčistší, sbíráme trus co nejčastěji v průběhu dne do nádoby, která může být vyrobena z kovu, umělé hmoty nebo gumy. Večer podestýlku urovnáme a upravíme na noc, přičemž značnou pozornost věnujeme zvýšeným okrajům a zajistíme, aby byla pravidelně pokryta celá plocha podlahy.

Chceme-li praktikovat hlubokou podestýlku, box musí být velký (v malém se podestýlka brzy znečistí) a dobře odvětraný. Tento systém šetří čas, neboť spočívá v každodenním odstranění pouze trusu, nikoliv mokré vrstvy podestýlky. Stará podestýlka se nechá neporušená a každý den se přikryje novou vrstvou. tento typ vyžaduje péči a hodí se lépe pro koně, kteří jsou přes den venku, což umožňuje, aby vyschla. Hluboká podestýlka je v zimě teplá a může vydržet až šest měsíců. Nicméně jestliže se začne kupit do přílišné výšky nebo začne zapáchat, je nutno ji kompletně odstranit. Pak se musí nechat box důkladně proschnout, než znovu podesteleme. Boční stěny boxu u tohoto typu podestýlky rychleji hnijí díky vlhkosti ve spodních vrstvách.

Vhodným kompromisem je polohluboká podestýlka, kdy se trus a nejvíce znečištěný podestýlací materiál odstraňují denně a box se kompletně čistí jednou za týden či více týdnů. Tento sytém funguje nejlépe s hoblinami. U hluboké podestýlky je důležité časté odstraňování trusu.

Způsob ukládání hnoje je rovněž velmi důležitý. Hnojiště by nemělo být od stáje příliš daleko a mělo by být opatřeno pevným rovným přístupem i pro větší vozíky. Mělo by být umístěno proti směru větru vanoucího ke stáji. Hnojiště může být volné nebo ze tří stran ohrazené - pro tyto účely jsou nejvhodnější škvárobetonové tvárnice - , což usnadňuje jeho údržbu. Všechny cesty musí mít odpovídající odvodnění.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama