Voda ve stáji

1. dubna 2010 v 17:51 | Zuzana Votočková |  Péče o koně
Voda tvoří asi 60 % váhy dospělého koně, přičemž přesný podíl závisí na jeho věku a tělesné kondici. Je obsažena ve všech tělních tekutinách a je rozhodující pro správné fungování krevního oběhu, trávení a vylučování. Kůň přežije i několik týdnů bez potravy, ale jen několik málo dnů bez vody.

Množství vody, které kůň denně vypije, se liší podle stravy, převládajícího počasí, pracovního zatížení a celkového zdravotního stavu. Ustájený kůň potřebuje průměrně kolem 37 litrů vody denně, ale přesná dávka se může pohybovat od 20 do 40 litrů. Volně chovaný kůň pije méně než ustájený díky vlhkosti obsažené ve spásané trávě. Kůň potřebuje více vody za teplého a vlhkého počasí nebo když se v důsledku těžké práce potí. Nemocný kůň může vodu odmítat.

Pro ustájeného koně je životně důležité mít neustálý přístup ke zdroji čisté a čerstvé vody, což neplatí pouze před těžkou rychlou prací. Koně jsou na vodu velmi vybíraví a raději žízní, než aby pili špinavou nebo znečištěnou vodu.

Vodu ustájenému koni zajišťujeme buďto v kbelících, nebo v automatických napáječkách. Výhodou kbelíků je snadná kontrola množství vypité vody. Kbelíky by měli být velké a odolné, nejlépe se hodí těžké, tvrzené plastikové. Obyčejné plastikové kbelíky jsou lehké, a proto se snadno přenášejí, ale nejsou nejbezpečnější, neboť se často lámou a mohou způsobit poranění. Kovové kbelíky jsou odolnější, ale mohou také způsobit zranění neklidnému koni.

Kbelíky umisťujeme do rohu boxu, nikoli přímo ke dveřím nebo naopak daleko od nich, aby byly snadno dosažitelné. Rukojeť pokládáme směrem od koně. Řada koní kbelík nepřevrhne, i když je plný. Jiní si s kbelíky rádi hrají. Další jsou od přírody nešikovní a při pohybu v boxu kbelík převrhnou. Kbelíky s vodou můžeme upevnit ke zdi, nebo, je-li v boxu dostatek prostoru, do gumové pneumatiky.

Během dne musíme vodu pravidelně kontrolovat a neustále doplňovat. Vodu bychom měli raději vyměňovat než doplňovat, aby byla neustále čerstvá. Na noc potřebuje velký kůň dva kbelíky, aby se nemohlo stát, že zůstane bez vody. Kbelíky pravidelně čistíme čistou vodou.

Automatické napáječky, připojené na vodní řad a ovládané malou kuličkou, jsou oblíbené ve velkých stájích, neboť šetří čas. Mají však několik nevýhod. Ve srovnání s kbelíky jsou menší a nedovolují koni zhluboka se napít. Pokud nejsou opatřeny zátkou (která je zapuštěna do dna mimo dosah zubů koně), velmi obtížně se čistí. Rovněž neumožňují odhadnout, kolik kůň vypil. Jelikož je spotřeba vody stejně jako spotřeba krmiva známkou jeho zdravitního stavu, není to ideální. Je však možné napáječky opatřit měřičem průtoku vody, který tento problém odstraňuje. Všechny vyčnívající předměty ve stáji jsou zdrojem možného zranění, a napáječka není výjimkou. Na druhou stranu je možné, že kůň napáječku poškodí. Napáječky každý den kontrolujeme, neboť zablokovaný přítok vody může způsobit přetékání vody a namočení podestýlky. Přívodní potrubí by mělo být vedeno tak, aby v zimě nezamrzalo.

Zlatá pravidla pro napájení
• Ustájený kůň musí mít neustálý zdroj vody.
• Vodu měníme před krmením.
• Po důkladném napití kůň nesmí vykonávat těžkou práci.
• Po těžké práci (například honební jízdě nebo cross-country) dáváme koni malé množství vody (asi 2,5 litru) každou čtvrt nebo půl hodiny, dokud potřebuje.
• Při podávání elektrolytů (roztoků nahrazujících minerály ztracené během těžké práce) zároveň podáváme i čistou vodu.
• Nádoby na vodu udržujeme v čistotě.
• Automatické napáječky kontrolujeme každý den.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama