Voda ve výbězích

2. dubna 2010 v 15:25 | Zuzana Votočková - Amico Mio |  Př výběhů
Voda  na pastviněVolně chovaní koně a ponyové musí mít stálý přístup ke zdroji čisté vody. Přirozený zdroj tekoucí vody, jako je potok nebo řeka, je naprosto ideální, ale dnes je vysoce pravděpodobné, že je znečištěný. Jestliže tomu tak není, pak můžeme koním a ponyům umožnit volný přístup k němu za předpokladu, že dno je kamenité (kdyby bylo písčité, kůň by mohl nasát s vodou i písek).

Přístup k pitné vodě musí být čistý, rovný a bezpečný. Šikmé břehy nejsou vhodné, neboť koně by po nich mohli klouzat a břehy by se mohly sesout. Je-li řečiště úzké, mohlo by to bránit v průtoku vody. Jakékoliv oplocení, které křižuje potok nebo louky, musíme pravidelně kontrolovat, aby koně nemohli z výběhu touto cestou uniknout. Potoky, které v létě volně neprotékají, nejsou vhodné, neboť voda se hromadí a může zahnívat. Koně by nikdy neměli mít přístup ke znečištěným řekám, špinavým rybníkům a bažinatým plochám: ty by měly být vždy ohrazeny.

Alternativou tekoucí vody jsou umělé zásobárny. Pokovená káď, vyrobená pro konkrétní účel, napájená z vodovodního řadu a ovládaná ventilem s kulovým plochám, představuje vyhovující vodní zdroj, ačkoliv zde budou vznikat v zimě problémy se zamrzáním. Napájecí trubka musí být uložena v dostatečné hloubce a ta část, která je nad zemí, musí být dobře izolovaná. Je důležité, aby byl ventil s kulovým plovákem chráněn, aby ho koně nemohli poškodit.

Jestliže není k dizpozici voda z vodovodu, můžeme žlaby plnit hadicí nebo kbelíkem. Kádě, jako je tato, s nehybnou vodou musíme jednou za týden vyprázdnit a znovu naplnit. Menší nádob, jako staré kamenné žlaby, plastikové džbery a kyblíky můžeme taky použít, ale budou vyžadovat častější doplňování. Výhodou malých lehkých nádob je, že je můžeme vyčistit a přenést do jiné části výběhu, abychom zabránili přílišnému opotřebení určité plochy. Nevýhodou je to, že se snadno vylijí. Jedním z řešení je to, že kbelík postavíme do staré automobilové pneumatiky.

Nádoby na vodu se většinou umisťují rovnoběžně s plotem. Koně pijí hodně, takže přístup k vodě bude velmi frekventovaným místem. Měl by mít tvrdý povrch - nejlépe z betonu nebo štěrku.
Bezpečnostní opatření
Kontrolujte zdroj vody každý den.
Pravidelně vyprazdňujte a čistěte všechny nádoby na vodu.
Během mrazivého počasí počítejte s tím, že musíte jednou až dvakrát denně rozbíjet a odstraňovat led na povrchu vody.
Ohraďte všechny zdroje znečištěné vody.
Nikdy nedávejte nádobu s vodou do rohu výběhu, aby zde kůň nemohl být svým společníkem zaskočen.
Nikdy nedávejte nádobu s vodou pod opodavý strom nebo do blízkosti živého plotu, odkud by mohly padat větvičky, listy nebo semena.
Nedávejte zdroj vody doprostřed polí, kde se mohou stát zdrojem úrazu.
Zapusťte nádobu s vodou do roviny s plotem, aby se přečnívání a tím i možnost úrazu snížilo na minimum.
Nikdy nedávejte nádobu blízko plotu, aby se kůň nemohl zachytitnohou mezi ní a plotem.
Nepoužívejte nádoby jako staré vany a podobně, které mají ostré rohy a výstupky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama