Vrata

2. dubna 2010 v 15:25 | Zuzana Votočková - Amico Mio |  Př výběhů
Vrata do výběhu


Dobrý přístup do výběhu je velmi důležitý. Vrata musí být dostatečně široká, aby jimi bezpečně prošli nejen koně, ale i velká mechanizace (jako je traktor s branami), která je občas potřeba na úpravu pastvin. Z bezpečnostních důvodů je lepší, nejsou-li vrata umístěna do frekventované vozovky. Pro koňské výběhy se stejně dobře hodí dřevěná i kovová vrata. Všechna vrata by měla být vyztužena příčnými trámy.

Vrata bychom si měli nechat zavsit od odborníka, aby se neprověšovala, nedrhla o zem nebo se nekývala. Vrata se musejí otvírat lehce, jinak zatímco vy se budete lopotit, kůň vám může utéct. Nejbezpečnějším způsobem je otevírání vrat směrem dovnitř. To zabrání tomu, aby je kůň neotevřel okamžitě, jakmile otevřete zámek neno závoru. Dřevěná vrata by měla být pevná a těžká a stejně jako oplocení by měla být opatřená ochranným nátěrem.
Pogalvanizovaná kovová vrata budou vyžadovat pravidelné obnovování nátěru. Sloupy u vrat musí být velmi silné, zapuštěné asi 90 cm do země a zabetonované. Vyžadují silné stěžeje a zástrčky, které kůň zuby neotevře. Všechny zástrčky člověk snadno otevře jednou rukou. Neměly by zde býtžádné háky nebo jiné výstupky, o něž by se kůň mohl zranit.

Krádeže koní nejsou ničím neobvyklým, a proto bychom měli zabezpečit všechna vrata. K tomu používáme silný řetěz s velkým zámkem, který upevníme na oba konce vrat, aby potencionální zloděj nemohl vrata jednoduše vysadit ze stěžejí. Po vratech raději nešplhejte, neboť je tím poškozujete. Jestliže se tomu nevyhnete, šplhejte v místě pantů a příliš se nezdržujte.

V mokrém počasí se zem kolem vrat velmi rychle rozdupe kopyty koní, kteří tudy každý den projdou nebo se zde zdržují, čekají-li krmení. Proto bychom měli vrata umisťovat na na dobře odvodněnou půdu, a nikoliv do blátivé díry.
Bezpečnostní opatření
Vrata pravideln kontrolujte.
Okamžitě vyměňte nebo opravte poškozené stěžeje nebo zástrčky.
Vrata bezpečně zamykejte na řetěz a zámky na obou stranách vrat.
Nikdy nezajišťujte vrata provazem nebo lanem - koně je mohou rozkousat a zloději rozvázat.
Vrata by měla být minimálně 1,8 m široká, aby se koně při procházení o ně nezranili.
Vrata by se neměla otvírat přímo na hlavní silnici, neboť je nebezpečné vodit koně po frekventované silnici a rovněž to usnadňuje práci zlodějům.
Nepoužívejte chatrná kovová vrata - snadno se ohýbají a lámou.
Vyhýbejte se rezavějícím kovům, neboť koně se o ně mohou snadno zranit.
Šplhání přes vrata je poškozuje.
Nekrmte zvířata v blízkosti vrat, neboť v zimním období se zem pod nimi rychle změní v blátivou břečk
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama